Kuchnia otwarta na salon – rozwiązanie wielofunkcyjne

Kuchnia bardzo często jest nazywana sercem domu. Trudno tak o niej mówić, gdy jest ciasna, wąska i ciemna. Wtedy trudno o przyjemność ze spędzania w niej czasu, a co dopiero gotowania. W nowoczesnym budownictwie coraz chętniej odchodzi się od oddzielania kuchni i salonu na rzecz kuchni otwartych.

Z wielu powodów decydujemy się na połączenie kuchni z salonem. Najczęściej wynika to z faktu, że takie rozwiązanie będzie dużo funkcjonalniejsze i pozwoli nam uzyskać znacznie więcej przestrzeni. Sprawdza się to zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach, ale nie tylko. Na ten pomysł decydują się również rodziny, które lubią wspólnie spędzać czas, przyrządzając posiłki.

 

Czym powinna charakteryzować się otwarta kuchnia?

  1. Kuchnia otwarta na salon powinna być przede wszystkim urządzona z pomysłem, tak by łatwo było ją utrzymać w czystości. Ma przecież służyć nie tylko gotowaniu, ale również spędzaniu czasu z rodziną.
  2. By uzyskać harmonijny wygląd pomiędzy kuchnią a salonem, elementy kuchni powinny korespondować z wyposażeniem pokoju dziennego. Dobrze, by były utrzymane w podobnej kolorystyce, co nie oznacza, że te dwa pomieszczenia muszą być identyczne. Sprawdzi się tu chociażby uwielbiane przez wszystkich połączenie bieli i szarości.
  3. Atrybutem otwartej kuchni powinny być jasne barwy – szczególnie tej w mniejszym mieszkaniu. Optycznie powiększą i rozjaśnią tę przestrzeń. W innym wypadku możesz nieco zaszaleć z aranżacją – pod warunkiem, że będzie pasowała do przestrzeni salonu.
  4. Ponieważ kuchnia jest otwarta, nie da się za jej drzwiami schować bałaganu. Na taką przestrzeń trzeba mieć dobry pomysł. Unikaj zagracenia jej dużą ilością sprzętów. Świetnym rozwiązaniem jest zabudowanie lodówki, czy zmywarki. Dzięki temu będą skrzętnie ukryte za szafkami kuchennymi.
  5. Pamiętaj też o kilku praktycznych wskazówkach, które sprawią, że korzystanie z otwartej kuchni będzie jeszcze przyjemniejsze:
  • Między płytą kuchenną a zlewozmywakiem pozostaw minimum 40 cm wolnego miejsca – ta przestrzeń przyda się do odstawiania umytych naczyń.
  • Dla zachowania wygody, minimalna przestrzeń blatu roboczego powinna wynosić 80 cm.
  • Ze względów bezpieczeństwa nie umieszczaj płyty kuchennej w rogu, a także pod oknem.
  • Planując górne szafki, sprawdź wcześniej, czy będziesz w stanie do nich sięgnąć. One również powinny być funkcjonalne, dlatego nie umieszczaj ich zbyt wysoko.

 

Otwarta kuchnia – dla kogo?

Zastanawiasz się na kuchnią otwartą na salon, ale nie wiesz, czy na pewno jest to rozwiązanie dla Ciebie? Damy Ci kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę. O pierwszej z nich wspomnieliśmy już wcześniej. Chodzi o małe mieszkania. Warto w nich zaoszczędzić każdy centymetr kwadratowy, a połączenie kuchni z salonem w 100% Ci ją zapewni. Rozdzielanie dwóch mniejszych pomieszczeń ścianą sprawi, że staną się one przytłaczająco małe, natomiast połączenie optycznie je powiększy.

Z kuchni połączonych z salonem ucieszą się również osoby towarzyskie, które uwielbiają wspólne gotowanie z rodziną, czy przyjaciółmi. Da Wam to dużo przestrzeni do pichcenia. Jeśli często odwiedzają Cię goście, otwarta kuchnia sprawi, że nie będziecie w stałym kontakcie. Takie zestawienie będzie również idealne dla tych z Was, którzy cenią sobie praktyczne i minimalistyczne rozwiązania. Otwarta kuchnia cechuje się prostotą i funkcjonalnością – wszystko jest w zasięgu Twoich rąk.

 

Open concept living room with tons of light in american rambler.

Otwarta kuchnia – dla lubiących wspólne spędzanie czasu

Otwarte przestrzenie to doskonałe miejsce do wspólnego spędzania czasu podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli lubisz gotować, ale czas spędzony z rodziną, czy znajomymi również jest dla Ciebie ważny, takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim mieszkaniu znakomicie. Jest wielofunkcyjne i praktyczne, a co najważniejsze – dzięki niemu wnętrze mieszkania będzie wyglądało znacznie przestronniej.

Chcesz wykonać dla siebie kuchnię na wymiar – pomożemy Ci! Sprawdź naszą ofertę.