Czy blat drewniany – dębowy to dobry wybór

Remont kuchni zazwyczaj odbywa się raz na kilka czy nawet kilkanaście lat. Dlatego też warto decydować się na takie materiały, które będą trwałe i odporne na różnego rodzaju czynniki. Pozwoli to na bezproblemowe użytkowanie funkcjonalnej przestrzeni przez długi czas. Dlatego też przed wybraniem materiałów do stworzenia szafek, stołu czy krzeseł, warto zastanowić się nad tym, jaki surowiec będzie najlepszy do wystroju wnętrza. W nowoczesnym stylu niezwykle popularne stało się przełamywanie bieli czy czerni drewnianymi blatami, nadającymi całej przestrzeni przytulności. Jednak czy jest to dobry wybór?

blat

Zalety drewnianego blatu dębowego

Na rynku co prawda jest duży wybór materiałów, z których bez problemu można stworzyć przestrzeń roboczą w kuchni, jednak jest kilka cech drewna, chociażby dębowego lub bukowego, przemawiających właśnie za wyborem tego naturalnego surowca. Przede wszystkim bez problemu można dopasować je praktycznie do każdego stylu wystroju wnętrz. Nowoczesny, skandynawski, loftowy czy industrialny – w każdym z nich blat ze słojami doskonale się sprawdzi. Ociepli metalowe i miedziowe przestrzenie, przez co będą one bardziej przystępne dla każdego.

Najczęściej ludzie wybierają drewno dębowe. Dlaczego? Ponieważ oprócz szlachetnego wyglądu i swojej uniwersalności jest też wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju zarysowania czy uderzenia. Ma delikatną i jasną barwę, dzięki czemu jest tak popularne w polskich domach.

Jak dbać o blat z naturalnego surowca?

Jeśli więc poszukujesz naturalnego materiału, który mógłby znaleźć się w Twojej kuchni, to blat drewniany dębowy będzie dobrym wyborem. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby odpowiednio o niego dbać. Możesz go lakierować, olejować czy też woskować. W przypadku pierwszej metod nałożona warstwa może się szybko zetrzeć. Dlatego też warto przemyśleć nałożenie specjalnego impregnatu, mającego zabezpieczyć materiał przed wysoką temperaturą. Popularne stało się także woskowanie, dzięki któremu powstaje odporna warstwa hydrofobowa. Chroni naturalny materiał przed m.in. odbarwieniem czy innymi uszkodzeniami.